Magnetoterapie pro sportovní psy

Sportovní a pracovní psi se vyrovnají lidským atletům. Pro správnou funkci jejich svalů, ať už pro potřeby krátkého intenzívního nebo vytrvalostního výkonu, vyžadují adekvátní přísun kyslíku a energie, důležitá je rovnováha iontů a správná inervace. Ve svalech dochází k metabolickým pochodům, při spalování energie se hromadí odpadní látky, které musí být adekvátně vylučovány pryč. Intenzívní trénink způsobuje zvýšení svalového napětí, to vede ke stlačování cévních vlásečnic (kapilár), tím se znemožní výše zmíněný cyklus přísunu a odvodu metabolitů. Může docházet k otoku a zánětlivým změnám, to stupňuje bolestivost, sval se zkracuje, drážděna jsou nervová zakončení, při velkém přetížení lze odhalit trhlinky v průběhu svalových vláken, atd.

Vedle adekvátního tréninku je tedy potřeba myslet i na správnou regeneraci. Magnetoterapeutické přístroje UltiCARe LT-99 a BioTorus LT-100 (PMP) můžou, díky svým obecně známým účinkům k regeneraci svalů významně přispět:

  1. známý je pozitivní účinek PMP na buněčných membránách, díky čemuž se zlepšuje metabolismus buňky (svalového vlákna) již na té mikroskopické úrovni.
  2. PMP zlepšuje cirkulaci krve, má vliv na dilataci cév, to pomůže k odplavení již zmíněných nahromaděných metabolitů ze svalu (například kyseliny mléčné), sníží otok a napomáhá distribuci kyslíku a nových zdrojů energie a iontů do svalů, zároveň se vyplaví pozitivní hormony - endorfiny.
  3. PMP dokáže zpomalit vedení nervových vzruchů (sníží vodivost nervů odpovědných za vedení bolestivé informace), čímž dosáhneme relaxaci svalů. 

Vedle fyzikálních metod, k nímž PMP patří, je samozřejmě potřeba pro regeneraci svalů psích sportovců po výkonu zapojit manuální techniky: strečink a masáž.

Dne 7.12.2019 jsme se zúčastnili konference, kterou pořádala Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky, z.s. na téma REHABILITACE SPORTOVNÍCH A PRACOVNÍCH PSŮ. Přednášejícími na této konferenci byli Dr. Sabine Mai z Rakouska a MVDr. Aleš Tomek, Dipl. ECVN.

Dr. Sabine Mai z Rakouska a MVDr. Aleš Tomek, Dipl. ECVN.

Dr. Sabine Mai z Rakouska a MVDr. Aleš Tomek, Dipl. ECVN.

MVDr. Aleš Tomek, Dipl. ECVN, Dr. Sabine Mai

Sportovní psi

Sportovní psi

Sportovní psi

Sportovní psi

Sportovní psi

Sportovní psi

Sportovní psi

Sportovní psi

Nezávazná poptávka

{emailcloak=off}